Arról már többször is olvashattál és hallhattál tőlem, hogy az LCHF étrend nagyon hatásos étrend lehet inzulinrezisztencia és kettes típusú cukorbetegség esetén. Ebben a cikkben azt szeretném bemutatni, ennek mik az okai.

Mi az az LCHF étrend?

Az LCHF egy betűszó, a Low-Carb High-Fat angol kifejezés rövidítése, magyarul szénhidrátszegény, zsírban gazdag étrendet jelent.

A felhasznált szakirodalom alapján a napi 130g-nál kevesebb szénhidrátot tartalmazó étrendek minősülnek alacsony szénhidráttartalmú étrendnek. Ide tartozik a ketogén diéta is, ami a meghatározás szerint kevesebb, mint napi 50g szénhidrátot tartalmaz.

 

10 ok, ami miatt az LCHF étrend hatásos diéta lehet cukorbetegségben

1. Vércukorszintek javulása + a kettes típusú cukorbetegség esetleges remissziója

A szénhidrátbevitel jelentős csökkentésével a vércukorszintek is nagyon gyorsan normalizálódhatnak. A hatás olyan pozitív lehet, hogy egyes cukorbetegek akár vissza is tudják fordítani az állapotot, vagyis remisszióba tudják vinni a diabéteszt. Erről ebben a cikkben írtam részletesebben.

Mivel az LCHF étrend vércukorcsökkentő hatása rendkívül gyors, nagyon fontos, hogy az antidiabetikus gyógyszerek, illetve az inzulin dózisát idejében átállítsa a kezelőorvos a hypoglikémia (túl alacsony vércukorszint) megelőzése érdekében.

Az alacsony szénhidráttartalmú étrend kedvező hatását a vércukorszintre még az Amerikai Diabétesz Társaság is elismeri, és még a ketogén étrendet is válaszható opcióként sorolja fel a kettes típusú cukorbetegség kezeléséről szóló állásfoglalásában (melyről itt olvashatsz).

 

2. Fogyás, jobb testsúlykontroll

A tudományos vizsgálatok és a gyakorlati tapasztalatok egyaránt alátámasztják, hogy az LCHF és főleg a ketogén étrenddel nagyon hatékonyan csökkenthető a túlsúly. Ennek több oka is van: étvágy csökkenése (mellyel együtt az energiabevitel is csökken), inzulinrezisztencia csökkenése (mellyel együtt a zsírraktározó inzulin szintje is csökken), és kedvező hatás az anyagcserére (melyről itt beszéltem).

 

3. Étvágycsökkenés

Az LCHF, és főleg a ketogén étrend hatására jelentősen csökkenni szokott az étvágy. Ez a hatás az adaptációs időszak után jellemző, ami általában néhány hetet vesz igénybe.

Az étvágycsökkentő hatás is több tényezővel magyarázható, mint pl. az étrend minőségi javulása, az esetlegesen magasabb fehérjebevitel, a kedvező hormonális és anyagcserehatások, valamint a ketontestek szintjének megemelkedése. (Az étvágycsökkentő hatásról itt beszéltem bővebben).

 

4. Inzulinrezisztencia csökkenése

Az alacsony szénhidráttartalmú étrend az inzulinszint csökkentésével együtt az inzulinrezisztenciát is csökkenti. Nagy előny, hogy ez különösen igaz a májat érintő inzulinrezisztenciára. A máj inzulinérzékenységének javulása kifejezetten előnyös a vércukorszintek alakulására nézve.

 

5. Zsírmáj csökkenése

A zsírmáj a kettes típusú cukorbetegség gyakori velejárója. Jó hír, hogy az alacsony szénhidráttartalmú étrend már azelőtt képes csökkenteni a máj zsírtartalmát, hogy jelentős fogyás jelentkezne. A zsírmájcsökkentő hatás tehát részben független a fogyástól, és meglehetősen gyorsan jelentkezik.

 

6. Hasnyálmirigy zsírtartalmának csökkenése

Az alacsony szénhidráttartalmú étrend a hasnyálmirigy zsírtartalmát is csökkenti. Ennek következtében a hasnyálmirigy működése is javulhat. Mivel az inzulint a hasnyálmirigy béta-sejtjei termelik, ez a hatás szintén hozzájárulhat a vércukorszintek kedvező alakulásához.

 

7. Hasnyálmirigy béta-sejtjeinek pihentetése

Mivel egy LCHF étrend mellett kevesebb inzulin termelésére van szükség, ez lehetőséget ad a hasnyálmirigy béta sejtjeinek a pihenésre, ami akár a károsodott béta-sejt funkciók visszatéréséhez is vezethet.

 

8. Glükotoxicitás csökkenése

A glükotoxicitás azt jelenti, hogy a hosszabb ideig fennálló magas vércukorszint a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek károsodásához vezet. Az alacsony szénhidráttartalmú étrend a vércukorszintcsökkentő hatása miatt a glükotoxicitást is csökkenti.

 

9. Jobb vérnyomás

A LCHF étrend hatására kialakuló tartósan alacsony inzulinszint miatt a vérnyomás is meglehetősen gyorsan csökken. Ennek az az oka, hogy az inzulin fokozza a só- és vízvisszatartást, az inzulinszint csökkenése pedig vízhatjó hatású. Emellett a fogyás is kedvez a vérnyomás normalizálódásának.

Figyelem! Aki vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed, annak az LCHF étrendre történő átállással együtt valószínűleg szükséges lesz a gyógyszere dózisán is csökkenteni, illetve idővel akár el is hagyhatja azt. Ezzel kapcsolatban is javasolt egyeztetni a kezelőorvossal!

 

10. Trigliceridszint csökkenése

Bár az LCHF étrend szénhidrátban szegény, ugyanakkor zsírban gazdag, mégis arra van egyértelmű bizonyíték, hogy ez az étrend jelentősen csökkenti a trigliceridszintet. Ez valószínűleg a zsírmáj csökkenésével magyarázható.

Ez a hatás is hozzájárul az LCHF étrend kedvező hatására a szív- és érrendszeri kockázatok csökkentésére vonatkozóan.

 

Összefoglalás

Ahogy a lenti ábrán is láthatjuk, az alacsony szénhidráttartalmú étrend sokféle mechanizmus útján segíthet a kettes típusú cukorbetegség kezelésében. Bárcsak több orvos és dietetikus lenne tisztában ezzel!

 

Hol tanulhatsz az LCHF étrendről?

További információért ajánlom figyelmedbe a KETO TudásBázis „KETO Alapok” és „Dióhéjban az LCHF étrendről” nevű videós kurzusait, melyek a közelgő szülési szabadságom miatt már csak korlátozott ideig megvásárolhatóak.

Fontos: mielőtt átállsz egy alacsony szénhidráttartalmú étrendre, mindenképp konzultálj a kezelőorvosoddal, mert szükség lehet a gyógyszereid típusának vagy dózisának átállítására.

Szakirodalmi hivatkozás

Wheatley, S. D., Deakin, T. A., Arjomandkhah, N. C., Hollinrake, P. B. & Reeves, T. E. Low Carbohydrate Dietary Approaches for People With Type 2 Diabetes—A Narrative Review. Front. Nutr. 8, 1–20 (2021).