Az egészséges anyagcsere rugalmas anyagcserét jelent. Ennek ellentéte a rugalmatlan anyagcsere, melynek több fokozata is van. Eleinte a tünetek nem olyan kifejezettek, de ha a helyzet nem változik, az illető előbb-utóbb a rugalmatlan anyagcsere olyan fokozatába léphet, melyet már vissza sem lehet fordítani.

Ebben a cikkben bemutatom az anyagcsere rugalmatlanná válásának tüneteit, annak érdekében, hogy a lehető legkorábban felismerd, és meg tudd tenni a szükséges lépéseket az anyagcseréd egészségének fokozásáért.

 

1. Gyakran vagy éhes

Kb. három óránként enned kell, ha ez nem történik meg, nemcsak, hogy éhessé válsz, de nagyon ingerültté is. Ebben az állapotban jobb, ha azonnal eszel valamit, mert különben nem vagy túl jó társaság… Ilyenkor vonzó lehet valami gyorsan felszívódó szénhidrátforrás, de ez csak rövid ideig fedi el a problémát…

2. Hullámzó az energiaszinted

A vércukorszinteddel együtt az energiaszinted is hullámzó. Kifejezetten jellemző az energiaszint délutáni mélyzuhanása, vagyis az ebéd után jelentkező fokozott fáradtság. Ekkor jöhet a kávé, esetleg valami nasi…

3. Napi több adag koffeinnel doppingolsz

2-3 csésze kávé, esetleg energiaital szükséges ahhoz, hogy átvészeld a napot. Ha kimarad a koffein, nagyon-nagyon hiányzik.

4. Vágyakozol a szénhidrátdús ételek iránt

Pizza, tészták, pékáruk, sütemények, kekszek, csokoládé… Ha engedsz a kísértésnek egy rövid ideig jobban érezheted magad tőlük, de ez hamarosan átvált rossz közérzetbe, ráadásul nemsokára újra megéhezel.

5. Túlsúlyos vagy, és nagyon nehezen tudsz fogyni

A súlyfelesleg főleg a hasra lokalizálódik. Időnként belevágsz egy-egy fogyókúrás kísérletbe, de az eredmények nem, vagy csak nagyon-nagyon lassan jönnek. Ez bizony elveheti a kedvedet a további próbálkozásoktól.

6. Bőrtünetid vannak

Ez jelenthet aknés, pattanásos bőrt, vagy akár az acanthosis nigricans nevű tünetet: a bőr sötét, barnás elszíneződése, ami jellemzően a hajlatoknál jelentkezik (pl. hónalj, nyak területén).

7. Laboratóriumi jelek

A rugalmatlan anyagcsere kialakulásának kezdeti stádiumában az éhomi vércukorszint teljesen normális, de az éhomi és az étkezések utáni inzulinszint már az ideálisnál magasabb lehet.

A későbbiekben már az éhomi vércukorszint is megemelkedik. A szénhidrátdús étkezések után pedig meglehetősen magasra emelkedik a vércukorszint. Ekkor már a HbA1c magas értéke is utalhat a problémára. Jellemzően a trigliceridszint is magasabb a kelleténél.

Ha az inzulinrezisztencia továbbra sincs kezelve, az állapot kettes típusú cukorbetegséggé fokozódhat, ami a rugalmatlan anyagcsere előrehaladott formája. Jó hír, hogy még ekkor is van esély az állapot visszafordítására!

 

Mit tehetsz a rugalmatlan anyagcsere kezelésére?

Szerencsére többféle eszköz is rendelkezésünkre áll az anyagcserénk rugalmasságának növelésére. Itt csak említés szintjén megyek bele, de ha részletesebben is érdekel a téma, A RUGALMAS ANYAGCSERE ESZKÖZEI című kurzusomban bővebben is tanulhatsz a témáról.

  1. ÉTREND: bizonyos étrendi stratégiákkal nagyszerűen megtaníthatjuk a szervezetünket arra, hogy a zsírokból és a szénhidrátokból is hatékonyan tudjon energiát nyerni. Bár a ketogén étrend segítségével jelentősen javítható a zsírégető képesség, a szénhidrátok igazán hatékonyon felhasználását ezzel az étrenddel nem tudjuk elérni. Ezen a ponton belül tehát többféle módszerre lehet szükségünk.
  2. BÖJT: ezen belül is többféle stratégiát követhetsz. Nem csak az számít, hogy mennyi ideig nem eszel, hanem az is, mit eszel a böjt után!
  3. TESTEDZÉS: nem csak az ízületek, hanem az anyagcsere rugalmasságát is szuperül növelhetjük testedzéssel. Persze nem minden edzéstípusnak ugyanolyan a hatása.
  4. FOGYÁS: a kapcsolódó kurzusomban bemutatok egy többfázisú stratégiát az elhízás kezelésére.
  5. EGYÉB: ebbe a csoportba további eszközök is tartoznak, melyek szintén nagyon fontosak, de a fentieknél kisebb terjedelemben beszélek róluk a kurzusban.

 

Ha részletesebben is érdekel ez a téma, ajánlom figyelmedbe A RUGALMAS ANYAGCSERE ESZKÖZEI című kurzusomat.