Az alábbiakban röviden összefoglalom, milyen élettani folyamatok zajlanak az emberi testben több nap böjt során, amikor egyáltalán nem viszünk be kalóriát. Ha inkább vizuális típus vagy, megnézheted, a témáról készült régebbi videómat a YouTube csatornámon.

 

1. folyamat: GLIKOGENOLÍZIS

A böjt hatására aktiválódó első folyamat helyszíne a máj. Mivel utoljára tegnap este ettél, reggelre fokozatosan lecsökkent a vércukor- és inzulinszinted. A szervezetünk arra törekszik, hogy a vércukorszintet egy viszonylag szűk sávon belül tartsa, hogy mindig legyen elegendő cukor az agy és néhány olyan sejt számára, melyek csak glükózból tudnak energiát nyerni (pl. vörösvértestek).

Ennek érdekében a máj elkezdi felszabadítani a benne raktározott cukrot, amit glikogénnek nevezünk. A glikogénből újra glükóz lesz, ami a vérbe jut. A folyamat neve gligogenolízis, és a hasnyálmirigy által termelt glükagon hatására indul be.

A glükagon és az inzulin ellentétes hatású hormonok. Amikor az inzulinszint lecsökken, a glükagon szintje nő, és fordítva. Böjt során a glükagoné a főszerep, étkezés után pedig az inzuliné.

Van még egy olyan szövet, amiben glikogenolízis történik: az izom. Az izomban is van cukorraktár, így böjt során eleinte az izmok is fel tudják használni a bennük lévő cukrot. Így a böjt elején akár még egy intenzív edzés sem jelent problémát.

2. folyamat: LIPOLÍZIS

Szintén a glükagon hormonnak köszönhető, hogy böjt során a zsírszövetből is elkezd felszabadulni az energia. A zsírsejtekben lévő trigliceridek lebomlanak, három szabad zsírsav és egy glicerin lesz belőlük. A folyamat neve lipolízis. A szabad zsírsavak számos sejtünknek energiát szolgáltatnak, például a szívizomnak, vázizomnak és a májnak.

Fontos megjegyezni, hogy az agy nem képes zsírsavakból energiát nyerni. Normál étrend mellett az agy glükózból nyer energiát. De mi van, ha a böjt során jelentősen lecsökken az elérhető glükóz mennyisége? Szerencsére a testünk erre is fel van készülve.

3. folyamat: GLÜKONEOGENEZIS

A böjt elején a máj glikogén raktára biztosította az agy számára a cukrot. A máj kb. 400 kcal-nyi glikogént tárol. Ez egyéntől függően 12-24 óra alatt kifogy. Ekkor nagy szükség van a glükoneogenezis folyamatára, mely során a máj glükózt állít elő, ami képes biztosítani az agy energiaigényének jelentős részét.

A glükóz előállításához a máj a trigliceridek lebontásából származó glicerint, egyes aminosavakat és laktátot (tejsavat) használ.

Érdekesség, hogy a vese is képes a glükoneogenezisre, és a glükóz előállításához elsősorban laktátot használ.

4. folyamat: KETOGENEZIS

A szervezetünk rendkívül bölcs, ezért van még egy módszere arra, hogy az agynak és számos más sejtnek is energiát biztosítson a böjt során. Ez a ketogenezis, melynek helyszíne szintén a máj.

A folyamat során először a szabad zsírsavakból acetil-koenzim-A kelektezik, majd az acetil-koenzim-A-ból ketontestek jönnek létre, név szerint: béta-hidroxibutirát, aceton, acetoacetát.

Nagyszerű hír, hogy az agy képes béta-hidroxibutirátot használni energiaforrásként. A böjt harmadik napján az agy energiafelhasználásának kb. 30%-a ketontest és 70%-a glükóz. Több hét böjt után ez az arány megfordul, és az agy már kb. 70%-ban ketontestekből nyer energiát.

Mikor indul be a ketogenezis? Normál étrend mellett a böjt 2-3. napján. Nem véletlen, hogy sokan számolnak be róla, hogy 2-3 nap után sokkal könnyebbé válik a böjt, és az éhség is csökken.

Ha valaki ketogén étrendet követ, nála a ketogenezis már folyamatban van, ezért számára könnyebb lehet a böjt.

5. folyamat: PROTEOLÍZIS

Van még egy folyamat, ami valamilyen szinten aktiválódik a böjt során: a proteolízis, ami fehérjebontást jelent. Azt már láthattad, hogy a máj a cukor előállításához egyes aminosavakat is felhasználhat. Ezen aminosavak forrásai a testi fehérjék. Hol található a legtöbb fehérje a testünkben? A vázizomszövetben.

Az biztos, hogy a szervezet lebont valamennyi fehérjét a böjt során. Az azonban már kérdéses, hogy vajon honnan veszi ezeket a fehérjéket? Ideális esetben az elöregedett, hibás, károsodott sejtösszetevőket bontja le, és ezeket hasznosítja újra (autofágia).

De vajon izombontás is történik? Ez egy nagyon jó kérdés. Erről fog szólni a következő videóm…