Az utóbbi időben egyre népszerűbbé vált az időszakos böjtnek (más néven IF = intermittent fasting) nevezett étkezési stílus, melynek lényege, hogy az éjszakai nem-evés időszakát kitoljuk, és egy vagy akár több étkezést kihagyva szűkítjük a táplálékfelvételi időszakot. A januári BÖJT FELMÉRÉSEM eredményeiből is látszik, hogy igen sokan élnek ezzel a módszerrel.

A leggyakrabban alkalmazott változat a 16:8-as időszakos böjt, mely során az illető 16 óra böjtöt követően egy nyolcórás albakban étkezik.

Az időszakos böjt szigorúbb változata az OMAD, ami az angol „One Meal A Day” kifejezés rövidítése. Jelentése napi egy étkezés. Ez lényegében egy 23:1-es IF-et jelent, vagyis aki ezt alkalmazza, minden nap 23 órát böjtöl, és csupán egy kb. egyórás ablakban vesz magához táplálékot egy étkezés keretén belül.

Ebben a cikkben leírom a szakmai véleményemet az OMAD-ról.

OMAD ELŐNYEI

Kezdjük a lehetséges előnyökkel. Kétségtelen, hogy a napi egy étkezés leegyszerűsíti az életet, hisz elég sok időt, energiát, sőt pénzt is meg tudsz vele spórolni. A 23 órás böjti időszak alatt az inzulinszint tartósan alacsony szinten tud maradni, ezért még inzulinrezisztencia esetén is jó esélyek vannak rá, hogy a szervezet a zsírraktárakból fog energiát felszabadítani. Ha hozzátesszük, hogy a napi egy étkezésed során valószínűleg nem fogsz több ezer kalóriát megenni, nagyon valószínű, hogy ezzel a módszerrel fogyást fogsz elérni.

További előny, hogy a böjt kedvező egészségügyi hatásai közül bizonyára többet is meg fogsz tudni tapasztalni az OMAD során, melyekről korábban már beszéltem.

 

OMAD HÁTRÁNYAI ÉS ESETLEGES VESZÉLYEI

Dietetikai szempontokból sajnos az OMAD-nak lehetnek kedvezőtlen hatásai is, melyeket az alábbiakban tárgyalom.

Elégtelen vitamin- és ásványi anyag bevitel: vannak kétségeim, hogy napi egy étkezéssel be tudsz-e vinni minden szükséges mikrotápanyagot. Ha Te is bizonytalan vagy benne, jó ötlet lehet egy megfelelő összetételű étrendkiegészítő használata!

Elégtelen fehérjebevitel: a fehérje a leglaktatóbb tápanyag, ezért nem könnyű belőle sokat megenni – pláne együltőhelyedben! A napi egy étkezés emiatt hosszabb távon csökkent fehérjebevitelt eredményezhet, ami izomvesztéshez vezethet.

Krónikus kalóriadeficit hátrányai: amennyiben mindennapos OMAD-ról van szó, krónikusan alacsony kalóriabevitelről is beszélhetünk (kivéve persze, ha egyszerre rengeteget tudsz enni). A hosszú ideig tartó alacsony kalóriabevitel az alapanyagcsere lecsökkenéséhez vezethet, ami nehezíti a további fogyást, és kedvez a későbbi visszahízásnak.

Emésztőrendszeri panaszok: ha egész nap koplalsz, majd elfogyasztasz egy bőséges étkezést, könnyen lehet, hogy az megterheli az emésztőrendszeredet, aminek hasfájás, puffadás és akár hasmenés is lehet a következménye!

Éhség: vannak, akik jól tolerálják a hosszabb időszakos böjtöket is, de egyesek számára a fokozott éhség megnehezíti a 23-órás nem-evési időszak tolerálását. Amennyiben a napi egy étkezés szénhidrátban szegény, vagyis ketogén étrendet folytat az illető, az éhség szintje jelentősen le tud csökkenni, hisz a szervezet rendkívül jó hatásfokkal nyer energiát a zsírokból.

Antiszociális hatások: legtöbbünk számára az evés nem csupán táplálékfelvételt, hanem közösségi élményt is jelent. Ha valaki következetesen csak egyszer étkezik egy nap, az nem biztos, hogy jó hatással lesz a társasági életére.

 

Véleményem

Ha követed a munkásságomat, akkor tudod, hogy nagy pártolója vagyok a böjtölésnek, amennyiben azt a megfelelő személy végzi, a megfelelő keretek között! A fenti pro és kontra érvek mérlegelése után, úgy vélem, az életmódszerűen, hosszabb ideig alkalmazott napi egyszeri étkezésnek több a lehetséges hátránya, mint az előnye, ezért én dietetikusként nem javaslom az alkalmazását.

 

Mit javaslok helyette?

Kétségtelen, hogy az OMAD-nak vannak előnyei, ezért nem azt mondom, hogy felejtsük el! Inkább egy módosított változatot javasolnék, melynek lényege, hogy nem mindennap alkalmazod az OMAD-ot, hanem legfeljebb minden második nap. Ez az úgynevezett „alternate day fasting”, aminek már több tudományos vizsgálatban is alátámasztották a hatásosságát és biztonságosságát.

Hasonló lehetőség a heti kétszeri OMAD, ami 5:2 diéta néven terjedt el. Ez valószínűleg még kevesebb kedvezőtlen mellékhatással jár, és még biztonságosabb lehet. A nem-böjti napokon javasolt a korlátozás nélküli energiabevitel (természetesen ésszerű keretek között!).

Mivel így a böjti napokat nem-böjti napokkal szakítod meg, az OMAD számos lehetséges hátrányát ki tudod kerülni, míg a pozitívumok többsége megmarad.

Véleményem szerint, a nem mindennapos OMAD hatékony módszer lehet a fogyáshoz, de érdemes hangsúlyozni, hogy a tartós és egészséges fogyás érdekében az étkezések minőségére is oda kell figyelni! A többség számára az IF módszer nagyszerűen társítható az LCHF vagy ketogén étrenddel is (amiről a KETO TudásBázison tanulhatsz).

 

Figyelmeztetés

Bár a böjt egy nagyszerű eszköz lehet a fogyáshoz, és az egészség fokozásához, ne feledd, hogy vannak olyan betegségek, állapotok, valamint gyógyszerek, melyek mellett nem szabad böjtölni, ezért azt javaslom, hogy mielőtt bármilyen böjtbe kezdenél, kérd ki az orvosod tanácsát!

Amennyiben evészavarral küzdesz, semmiképpen nem javaslom számodra a böjtölést! Inkább nézd meg ezt a videósorozatot!