Dietetikusként meglehetősen sokféle étrendi irányzatot ismerek, de van köztük egy, ami a klienseimmel végzett közös munkám, és a tudományos vizsgálatok szerint is kiemelkedően hatásos az elhízás kezelésére. Ez a ketogén diéta. Ha már régóta küzdesz a súlyoddal, már számos fogyókúrát kipróbáltál, talán már különféle fogyasztó készítményeket is használtál, de eddig soha egyetlen módszerrel sem tudtál tartós fogyást elérni, azt javaslom, olvasd el ezt a cikket! Talán már nem is vagy messze a megoldástól…

Mi az a ketogén diéta?

A ketogén diéta egy viszonylag szélsőségesnek mondható étrendi irányzat, hisz a normál étrendhez képest lényegesen kevesebb szénhidrátot, és lényegesen több zsírt tartalmaz. Egy nagyon alacsony szénhidráttartalmú, zsírban gazdag étrendről van tehát szó, ami különleges anyagcsereállapotot idéz elő a szervezetben, ezt hívjuk ketózisnak. A ketózis állapotában a szervezet fő üzemanyaga a szénhidrátok helyett a zsír lesz.

Ennek az étrendnek számos olyan velejárója van, ami miatt úgy vélem, nincs ennél hatásosabb dietoterápiás módszer az elhízás kezelésére. Az alábbiakban ezeket az előnyöket fogom kifejteni.

 

1. Nem kell éhezned

A ketózis egyik nagyon előnyös mellékhatása az étvágycsökkentő hatás, amiről ebben a videóban beszéltem részletesen. A legtöbb fogyókúra azért kerül feladásra, mert az emberek nem bírják az állandó kínzó éhségérzetet. Szerencsére a ketogén diéta esetén nem ez a helyzet! Amint túl vagy az adaptációs időszakon, a szervezeted szuperhatékonyan képes energiát nyerni a saját zsírraktáraidból, és nem lesz szükséged gyakori étkezésekre ahhoz, hogy elkerüld az éhséget. A tested nem éhezni fog, hanem dőzsölni, hisz végre hozzáfér a zsírszövetedben lévő sok tízezernyi kalóriához.

Ráadásul a ketogén diétán fogyasztható zsírban gazdag ételek rendkívül laktatóak, ezért az étkezések alkalmával is kellemesen jóllakhatsz, és nem úgy kell felállnod az asztaltól, hogy legszívesebben még ennél egy tányérral.

2. Nagyon finom ételeket ehetsz

Egy tipikus zsírszegény, kalóriaszegény étrenden ehetsz abonettet, puffasztott rizst, nyers vagy főtt zöldségeket és sovány húsokat zsírszegényen elkészítve. Nem csoda, hogy egy ilyen fogyókúrát gyorsan fel szoktak adni! Ki akar ilyen íztelen ételeken élni?

A ketogén diéta ilyen szempontból is különleges, hisz rendkívül ízletes ételeket lehet enni, bűntudat nélkül! Mivel az íz-, szín- és illatanyagok többsége zsírban oldódik, egy zsírban gazdag étrend sokkal több kulináris élvezetet biztosít. Hadd illusztráljam ezt néhány konkrét példával! Ezeket az ételeket örömmel elfogyaszthatod a ketogén diétán: szalonnás tojásrántotta, sajtos omlett, borsos-mustáros sertéstarja, fokhagymás sült oldalas, pesztós csirke, sült lazac, vajban párolt zöldségek, saláta majonézes öntettel, kávé tejszínnel, keto kávé (kávé vajjal, kókuszzsírral és tejszínnel – talán furán hangzik, de nagyon finom!), keto csokis-diós süti, joghurt eperrel és szeletelt mandulával. Ugye, nem hangzik rosszul?

3. Nem kell számolgatnod a kalóriákat

A legtöbb ketogén étrendet követő kliensem egyáltalán nem figyel oda a kalóriabevitelre, mégis hatékonyan tudnak fogyni. Csupán a megfelelő élelmiszerek fogyasztására fókuszálnak, és a többi általában történik magától. Csökken az étvágyuk, ritkábban éhesek, és nem is kívánnak óriási adagokat a zsírban gazdag fogásokból. A szervezetük végre fel tudja szabadítani a zsírraktárakban lévő energiákat, ezért nincs szükségük olyan nagy energiabevitelre. Automatikusan is kevesebb kalóriát visznek be – számolgatás nélkül. A kilók pedig olvadnak le.

4. Csökken a szénhidrátok iránti vágy

Bár ez nem azonnal történik meg, de az adaptációs folyamatot követően a ketogén étrenden jelentősen csökken a szénhidrátok és az édességek iránti vágy. Mivel éppen ezek az élelmiszerek felelősek leginkább az elhízás kialakulásáért, tiszta haszon, hogy az illető nem sóvárog utánuk. Így nem kell nap, mint nap vasakarattal ellenállni a kísértéseknek, hisz ezek nem is igazán fognak kísértést jelenteni.

5. Javul az egészségi állapot

Egy jól összeállított ketogén étrend nagyon is egészséges, és bizonyos betegségek esetén akár terápiás hatású is lehet. Ilyen például a kettes típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a metabolikus szindróma, a magas vérnyomás, az ízületi fájdalmak és persze az elhízás is.

 

Hogyan kezdjem el?

Mielőtt nekiállnál Google kereséseket indítani a témában, hadd ajánljam figyelmedbe a KETO TudásBázist, ami Magyarország első dietetikus által összeállított információs bázisa a ketogén diétáról. Ezen belül keresd a KETO Alapok kurzust, ami több, mint 4,5 óra videós anyagot tartalmaz, melyeken keresztül elsajátíthatod a ketogén diéta elméleti és gyakorlati ismereteit. A videós anyagok mellett itt mintaétrendet és kiegészítő írásos segédanyagot is találsz. Ha szeretnél azonnal belevágni, kattints ide, és nézd meg a bevezető videót ingyen!