Január elején a legtöbb ember nagy ambíciókkal vág bele az évbe, és sokan tűznek ki új célokat. Tipikus példa erre az életmódváltók és fogyni vágyók esete, akik rögtön belevágnak egy új diétába vagy edzésprogramba. Igen ám, de a kitartás az esetek többségében elég hamar lankadni kezd, és idővel a célok feledésbe merülnek. Esetleg év végén jut újra eszükbe, hogy sajnos idén sem sikerült. Voltak ugyan kezdeni sikerek, de a folyamat valahol félbe szakadt.
Ebben a cikkben szeretnék bemutatni egy érdekes pszichológiai működést, ami részben magyarázatot adhat a fenti jelenségre.
Kérsz ketchupos szójaszószt?
Emily Pronin, a Princton Egyetem pszichológus professzora egy vizsgálatban arra kérte a résztvevő diákokat, hogy hozzanak meg egy döntést egy tudományos kísérletnek álcázott kontextusban. Arról kellett dönteniük, hogy mennyit hajlandóak meginni egy gusztustalan italból, ami ketchupból és szójaszószból készült – mindezt a tudomány kedvéért. Minél többet hajlandóak inni belőle, annál többet segítenek vele a kutatóknak. Legalábbis ez volt a fedősztori. Valójában arra voltak kíváncsiak, milyen döntést hoznak a résztvevők, akik 3 csoportba lettek beosztva.
Az egyik csoportnak azt mondták, a ketchupos szójaszószt pár perc múlva kell meginni, a másik csoportnak azt, hogy csak a következő félévben kerül rá sor. A harmadik csoport tagjaitól pedig azt kérdezték, mennyit igyon a következő résztvevő – vagyis ők nem maguk számára döntöttek, hanem egy ismeretlen számára.
Az eredmények: azok a résztvevők, akiknek azt mondták, pár perc múlva kell meginniuk a ketchupos szójaszószt, úgy döntöttek, két kanállal fogyasztanak majd belőle. Ezzel szemben azok, akik a következő résztvevő számára hoztak döntést, majdnem fél csésze ital megivását tűzték ki.
Úgy tűnik tehát, hogy magunkat szeretjük könnyebb helyzetbe hozni, de egy ismeretlen ember számára nehezebb feladatot is kiosztunk.
És mi a helyzet, ha a jövőbeli énünk számára hozunk döntést? Azok a résztvevők, akiknek azt mondták, az italt csak a következő félévben kell majd meginniuk, hasonló mennyiséget választottak, mint azok, akik egy idegen számára hoztak döntést.
Tehát, ha most azonnal kell inni abból a borzasztó italból, a diákok úgy döntöttek, elég lesz egy kis adag, de ha valaki más issza meg, vagy ha az ő jövőbeli énjükről van szó, jöhet a nagyobb adag!
Ebből, és más vizsgálatokból is megerősítést nyert az az érdekes pszichológiai működés, hogy mi, emberek, hajlamosak vagyunk rá, hogy a jövőbeli énünkre egy másik személyként tekintsünk. Agyi képalkotó vizsgálatokból is tudjuk, hogy amikor a jövőbeli énünkre gondolunk, más agyi területek aktiválódnak, mint amikor a jelenbeli énünkre.
Hogyan látjuk a jövőbeli énünket?
Nevezzük el őt ÉN 2.0-nak. ÉN 2.0 egy nagyszerű személy, akinek bőven van önuralma, nem szokott halogatni, tele van energiával, motivált és céltudatos. Szóval amikor január elején azt tervezgetjük, hogy idén lefogyunk és fittebbek leszünk, úgy érezhetjük, ez egy teljesen jó cél, hisz ÉN 2.0 majd minden étrendi szabályt betart, és szorgosan végzi az edzéseket.
Lehet, hogy az eddigi tapasztalatunk teljesen más, és a régi énünknek ez tavaly sem sikerült, de ÉN 2.0 majd megoldja!
Tudod, ő az, akire mindig rá lehet bízni a WC-tisztítást, amit ma nincs kedved megcsinálni, de majd holnap ÉN 2.0 megoldja!
Ő az, aki majd keményen készül arra a fontos vizsgára holnap, ezért ma töltheted szórakozással a napot.
Ő az, aki majd holnap dolgozik azon a fontos projekten a munkahelyeden, hogy kész legyen vele a közelgő határidőig, szóval ma ne fájjon miatta a fejed!
Ő az, aki majd gondoskodik a megtakarítási számlád növeléséről a következő hónapokban, szóval Te vedd meg nyugodtan azt az új okostelefont!
Ja, és a fogorvos miatt se aggódj! Ma nem szükséges bejelentkezni, hisz ÉN 2.0 majd megteszi holnap. Tudod, veled ellentétben ő sokkal bátrabb!
Szóval ÉN 2.0 nagyon jó barátunk, hisz mindig bizalommal lehetünk felé. Csak egy baj van: ÉN 2.0 nem létezik. Az a személy, akire holnap is vár a WC-tisztítás, a vizsgára készülés vagy a projektmunka, pontosan ugyanaz a személy, mint aki ma vagy.
Hogy lesz ebből életmódváltás?
Először is el kell fogadnunk, hogy a jövőbeli énünk számára ugyanúgy kihívásokat jelentenek majd azok a feladatok, amiket ma szívesen halogatnánk. Ő ugyanaz a gyarló ember, aki ma vagy. Nincsenek határtalan energiái, és az önuralma is korlátozott.
De van egy jó hírem! Létezik egy módszer, amivel a jövőbeli énedet erősebbé, kitartóbbá, céltudatosabbá teheted: azzal, amit MA CSINÁLSZ.
Felejtsd el ÉN 2.0 idealizálását, és foglalkozz inkább a jelenbeli éneddel! Ha a mai napon megteszed a szükséges lépéseket, a jövőbeli énedet is formálod.
Ha szeretnél sikeresen levizsgázni, fogj hozzá a tanuláshoz most!
Ha szeretnéd növelni a megtakarítási számlád összegét, tedd félre az okostelefon árát most!
Ha szeretnél lefogyni, állj ellen annak a kísértésnek most!
Ha szeretnél fittebb lenni, kezdj el edzeni most!
Amit ma megteszel, javíthat az összes holnapodon
Azzal, hogy halogatás helyett a tettek mezejére lépsz, olyan vetőmagokat szórsz szét az életedben, amikből később gyümölcsöző fák nőhetnek ki. Lehet, hogy nem egy-két hónap alatt fogod meglátni az eredményeket, de ha kitartó vagy, a jövőbeli éned meg fogja hálálni.
Azt kívánom Neked, hogy amikor elérkezel az idei év végéhez, és belenézel a tükörbe, már egy fittebb és egészségesebb ÉN 1.0 nézzen vissza rád!
Ehhez a cikkhez az alábbi nagyszerű könyvből merítettem ihletet:
Kelly McGonigal – The Willpower Instinct: How Self-Control Works, Why It Matters, and What You Can Do to Get More of It