A meddőség nem ritka jelenség, hiszen körülbelül a párok 10-15%-át érinti. Az ekkor alkalmazott kezelések mind anyagilag, mind lelkileg megterhelőek, ezért jó tudni, hogy bizonyos életmódszokások átalakításával is sokat lehet tenni az ügy érdekében. Ebben a cikkben Bridget Swinney dietetikus tanácsait gyűjtöttem össze, melyeket megfogadva Te és a párod sokat tehettek a sikeres családalapításért.

Proaktív tervezés

Ha ezt a cikket azért olvasod, mert szeretnél teherbe esni, és szeretnél egészséges gyermeket világra hozni, akkor nagyon jó helyen jársz. Ha a pároddal megfogadjátok a következő tanácsokat, akkor elmondhatjátok magatokról, hogy proaktívan készültök a gyermeketek születésére. Ezzel pedig olyan előnyök járnak, amiket utólag lehetetlen pótolni. Megéri az erőfeszítéseket, hogy egészségesebb életmódot alakítsatok ki, hiszen ezzel sokat tehettek a komplikációmentes terhességért és a születendő gyermek egészségéért.

A termékenységet befolyásoló tényezők

A termékenységet számos tényező befolyásolja. Van, amin nem tudunk változtatni (pl. életkor), de nagyon sok olyan van, amin tudunk. A következőkben azokat a tényezőket sorolom fel, amik megváltoztatása mindenkinek egyéni felelőssége.

Testsúly

A testsúly az egyik legfontosabb tényező, ami befolyásolja a termékenységet. Körülbelül a meddőségek 12%-áért felel. A túl alacsony, és a túl magas testsúly is nehezíti a teherbeesést. Mivel a zsírsejtek ösztrogént is termelnek, sem a túl kevés, sem a túl sok nem előnyös. A túl alacsony testzsírszázalék azért is problémás, mert egy bizonyos szint alatt megszűnik a menstruáció.

Az is problémát okozhat, ha a férfi túlsúlyos. A túlsúlyos férfiaknak jellemzően alacsonyabb a tesztoszteron-, és magasabb az ösztrogén szintje, valamint kisebb az ejakulációs volumene. 35-ös BMI felett valószínűbb az alacsonyabb spermaszám és több a DNS-károsodott sperma.

Jó hír viszont, hogy már 5-10%-os fogyás is jelentsen javíthatja a teherbeesés esélyét. Itt azért megjegyezném, hogy ennek érdekében nem javaslom, hogy fogyókúrába kezdjetek, hiszen a fogyókúrák hosszú távon inkább hízáshoz vezetnek. Tartós fogyás csakis az életmód tartós megváltoztatásával érhető el. Ha kellene hozzá egy kis segítség, kattints ide!

PCOS

A policisztás ovárium szindrómás nők kb. 75%-ának van meddőségi problémája. Ebben az esetben is sokat segíthet a fogyás, a rendszeres testmozgás, valamint a megfelelő diéta. Ezekkel csökkenthető az inzulinrezisztencia, és növelhető a teherbeesés esélye. (További információk a PCOS-ről itt.)

Testmozgás

A rendszeres testmozgás nagyon sok szempontból előnyös. Többek között az egészséges testsúly kialakításában is segíthet. De túlzásba vinni nem érdemes! A túledzettség nőknél túl alacsony testzsírszázalékhoz és hormonális problémákhoz vezethet, és a férfiak termékenységét sem javítja.

Még két tipp férfiak számára:
1. Lehetőleg ne a kerékpározás legyen a választott mozgásforma.
2. A túl szoros, testhez simuló nadrágok viselése nem ajánlott.

Dohányzás

A cigarettában lévő kemikáliák mérgezőek a petefészekre nézve. A dohányzás hatására csökken a véráramlás, és zavart szenved az ösztrogéntermelés. Mindezek genetikai rendellenességeket okozhatnak a petesejtben. Dohányzó férfiaknál alacsonyabb a spermaszám, a spermák kevésbé mozgékonyak, és gyakran abnormális az alakjuk.

Nem csak az aktív, de a passzív dohányzás is ugyan annyira, vagy még inkább veszélyes (mivel olyankor még szűrő sincsen). A bölcs és felelős döntés a leszokás.

Alkohol

A teherbeesés időszakában történő alkoholfogyasztás (a nő és a férfi részéről is) növeli a vetélés kockázatát. Ha szeretnétek babát, ne fogyasszatok alkoholt!

Cöliákia

Néha a teherbeesési nehézségek mögött diagnosztizálatlan cöliákia van a háttérben. Ez akár vetélést is okozhat. (A néma cöliákiáról ebben a cikkben olvashatsz).

Stressz

A stressz az élet elkerülhetetlen része. Teljesen nem lehet megszüntetni, de lehetőség szerint csökkenteni kell, illetve érdemes elsajátítani néhány hatékony stresszcsökkentő technikát.

Étrend

A termékenység fokozása érdekében Bridget Swinney az antioxidánsokban gazdag étrendet javasolja. Mivel a szabadgyökök károsítják a reproduktív rendszert, fontos felvértezni magadat ellenük. Az antioxidánsok megvédenek a szabadgyökök káros hatásaitól.

Magas antioxidáns tartalmú élelmiszerek, melyeket érdemes beépíteni az étrendbe:

  • Gyümölcsök: szeder, ribizli, málna, eper, áfonya, narancs, ananász, szilva, gránátalma.
  • Zöldségek: paraj, olívabogyó, gomba, spárga, rukkola, cékla, brokkoli, piros paprika, fokhagyma.
  • Fűszernövények: menta, zsálya, kakukkfű, szerecsendió, rozmaring, oregánó, gyömbér, fahéj.
  • Olajos magvak: dió, pisztácia, mogyoró, napraforgómag

 

További segítség az egészséges terhesség megalapozásához itt.

 


Felhasznált irodalom: Bridget Swinney – Eating Expectantly